BOARDWALK EMPIRE – JAK TO BYLO DOOPRAVDY

Je 13. května 1929. Do Atlantic City se pomalu sjíždějí nejvýznamnější osobnosti amerického organizovaného zločinu, aby projednaly budoucnost svého byznysu a možnosti spolupráce. „Gentlemani“ v křiklavých šatech s humpoláckým chováním obsazují město.

Al Capone a Nucky Johnson (1929)

Posedávají v parcích, užívají si v Ritzu, hernách a nevěstincích, debatují při brouzdání na pláži. Johnny Torrio, Al Capone, Lucky Luciano, Meyer Lansky, Albert Anastasia, Frank Scalise, Dutch Schultz, to jsou jen ta nejznámější jména z encyklopedie zločinu, která se dýchánku v přímořském městě zúčastnila.

Velkorysým hostitelem, který zajistil a hradil ubytování, whisky, ženy, zpěv a klid od policie, byl vážený pan Enoch Lewis “Nucky” Johnson.

Je vám to jméno povědomé? Pokud jste si oblíbili seriál HBO s názvem Boardwalk Empire, není divu. Jeho hlavní postavou je Enoch „Nucky“ Thompson, jehož ztvárnil herec Steve Buscemi.

Postava Nuckyho Thompsona z pera autora předlohy seriálu Nelsona Johnsona (jen shoda jmen) má se svou reálnou předlohou leccos společného, ale o životopisné dílo se rozhodně nejedná.

Kariéra

Skutečný Nucky Johnson byl opravdu takřka neomezeným vládcem Atlantic City.

Narodil se v roce 1883 Smithovi a Virginii Johnsonovým. V roce 1905 se stal zástupcem šerifa, což není nijak překvapivé, jelikož šerifem a jedním ze tří faktických vládců v Atlantic City byl jeho otec. O rok později se oženil se svou letitou láskou Mabel Jeffriesovou a v roce 1908 byl zvolen šerifem, kteroužto funkci si podržel další tři roky. Letopisný výčet zakončíme dvěma údaji: v roce 1909 se Nucky stal tajemníkem Republikánské strany, což byla setsakramentsky významná pozice. A definitivním vládcem Atlantic City se stal po uvěznění commodora Louise Kuehnleho, jinak též dosavadního regionálního vládce, který šel bručet za korupci. Kdo zná seriál, ví, o kom je řeč. Kdo nezná, okamžitě dožene.

Johnsonova první manželka zemřela v roce 1912, načež se do té doby zapřísáhlý abstinent Johnson začal věnovat i pití alkoholu, kterážto záliba se časem ukázala i jako dobrý byznysplán.

Vládce

Enoch Lewis Johnson

Na vrcholu své moci se totiž Nucky Johnson ocitl podobně jako ten seriálový v období prohibice (1919-1933). Atlantic City bylo již v té době oblíbenou turistickou destinací a Enoch se postaral o to, aby se zde prohibiční zákon uplatňoval jen velmi zlehka. Oblíbenost města proto ještě několikanásobně vzrostla. Požitkůchtiví spoluobčané zde nalezli vše, po čem jejich srdce prahlo- zásobené bary, kabarety, prostitutky a herny. I díky tomu se místní přístav stal nejdůležitějším překladištěm pašovaného alkoholu na východním pobřeží USA.

Na rozdíl od seriálu nevlastnil skutečný Nucky nikdy svou palírnu a přímo se na pašování kořalky nepodílel. Byl chytrý, kasíroval jen procenta z každé prodané či dovezené flašky. Díky svému vlivu a hromadě peněz protlačil na vrchol několik senátorů a kongresmanů, kteří pak nad ním drželi ochranou ruku, což se vždy náramně hodí.

Kamarádi mafiáni

Zpátky k Boardwalk Empire: Opravdu se Nucky Johnson mohl potkat se zločineckými esy tehdejší doby, jak nám to ukazuje tento skvělý seriál?

Odpověď: ano, mohl a taky potkal. Dějové peripetie jsou jistě autorská licence, ale skutečnost je taková, že Johnson se v roce 1927 skutečně přidal k Velké sedmičce, což bylo takové volné sdružení italských, židovských a irských gangů, které ovládalo veškerý kšeft s alkoholem na východním pobřeží. A v již zmíněném roce 1929 dokonce Nucky poskytl “své” město k dispozici první národní mafiánské konferenci.

Skutečný Nucky podle všeho nikdy nikoho osobně nezabil a zřejmě ani ničí vraždu nenařídil, což je oproti seriálu další drobná odlišnost. Se soupeři či odpůrci si vždy poradil penězi, vydíráním a podobnými civilizovanými metodami.

Skutečný Nucky opravdu bydlel v devátém patře hotelu Ritz, kde okupoval několik pokojů, ohromoval své hosty a pořádal mocné večírky.

Sešup

Na každého jednou dojde, a tak se i protřelý a mocný Enoch Johnson nakonec v roce 1941 ocitl za katrem kvůli daňovým únikům. Vyfasoval deset let a pokutu 20000 dolarů, což byl celkem slušný balík. Nakonec se dostal ven již po čtyřech letech. Mezitím se stihl oženit s jednou tanečnicí švédského původu, výrazně později než seriálová postava.

Enoch Lewis Johnson dožil celkem v poklidu se svou ženou a bratrem v domě v Atlantic City. Pracoval jako obchodník pro Richfield Oil Company, sem tam uspořádal nějakou večeři na podporu místních politiků a celkově byl ve městě stále váženým občanem. Jeho záliba v luxusních šatech a autech jej neopustila až do jeho smrti v roce 1968.

Eddie

Skutečný Louis Kessel

Seriálový Eddie Kessler

Ano, i skutečný Nucky Johnson měl svého osobního sluhu, asistenta a bodyguarda v jedné osobě. Jmenoval se Louis Kessel a byl německého původu, stejně jako seriálový Eddie Kessler. Louis ovšem rozhodně nepůsobil tak ustrašeným dojmem jako seriálová postava, byl to bývalý zápasník a to se v té pohnuté době vždycky hodilo. Louis Kessel nakonec zemřel při autonehodě. Nucky, který v té době seděl ve vězení, nesl smrt nejbližšího přítele velice těžce a byl velmi nešťastný, že mu nemohl dát poslední sbohem osobně, jelikož ho z basy odmítli na pohřeb pustit.

Jimmy

A co Jimmy Darmody, další z výrazných seriálových postav, existoval vůbec? Vlastně ano. Jeho předobrazem byl zřejmě Jimmy Boyd, Nuckyho pravá ruka. Ten se z hotelového poskoka vypracoval až na významného lokálního politika, kterým byl takřka čtyřicet let. Na rozdíl od seriálového Jimmyho nesloužil v první, alébrž v druhé světové válce, z čehož (pozor spoiler!) vyplývá, že jej Nucky Johnson nezabil. Jimmy Boyd zemřel až po skutečném Nuckym v roce 1974.

Sdílej jak divej!

POKRAČUJ VE ČTENÍ

Nabídky, komentáře, nevyžádané rady, hrozby a případné pochvaly piš sem:

mrzout@mrzout.com

Copyright 2020 Starý mrzout ©  All Rights Reserved