My Way #5: Hadice

Mulder a Scullyová tvrdí, že pravda je někde tam venku. Jsou to kecy. Pravda je obvykle v excelovské tabulce.

Na dospělosti je nejhorší, že se člověk musí čas od času rozhodnout. Je fuk, jestli v osobním nebo pracovním životě. Prostě musíte udělat nějaká rozhodnutí sami za sebe a nést za ně pak následky (zřídka se podaří i trhat ovoce úspěchu, ale moc v to nedoufejte). Nikdo vám s tím nepomůže. Ano, kdokoli vám rád poradí, co byste měli dělat. Protože každý druhý ví vždycky lépe než vy, co byste měli dělat a jak byste to měli dělat. Což je samozřejmě fajn, takovejch chytrejch lidí mít kolem sebe. Akorát že ty rady jsou úplně k hovnu, protože těm lidem nejde o život (a už vůbec ne o váš), zatímco vám jo. Takže jste na to stejně sami. Dospělost je hrůza.

Rozhodovat se můžete jednak na základě emocí, což může být často průser (třeba vstup do manželství), nebo na základě tvrdých dat, což obvykle bývá lepší (třeba vstup do manželství). Můžete změnit práci, protože je tam bezva parta a mají tam presovač a fotbálek tyvole, nebo můžete změnit práci, protože tam sice nemají fotbálek, ale zase budete mít o kilo na hodinu víc a na splátku cetelemu se ti ani nejlepší parta nikdy nesloží.

Pokud se například pokoušíte podnikat (to zní honosně jak cyp) musíte těch rozhodnutí dělat zpravidla o něco víc. Mám prodávat horalky místo tatranek? Chytne se to? Nemám čepovat místo holby radegast? Koupí to někdo za ty prachy? Mám prodat Mafru? Mám vůbec něco prodávat nebo jít radši do fabriky na svých 8 hodin a jít domu s čistou hlavou? Mám se snažit firmu rozvíjet a riskovat, nebo se držet toho co nějak funguje a doklepat do do penze (infarktu, mrtvice, rakoviny, krachu)?

A zhoršuje se to. Zvláště když časem vaše rozhodnutí může ovlivnit i životy dalších lidí, které třeba máte i rádi (stane se). Vašeho partnera, vašich dětí nebo třeba vašich zaměstnanců (když nějaké máte) a následně třeba i jejich rodin. No fialový hnus. Zodpovědnost je fuj.

A v těchto situacích je dle mých zkušeností poněkud praktičtější rozhodovat se na základě dat. Protože jde o život. A taky o prachy hele, hlavně o prachy.

No a ta data je výborné nasázet třeba do excelovské tabulky. Umí spoustu věcí. Zadáváte tam různá čísla a pomocí různých vzorců a výpočtů se můžete snadno dostat ke konkrétním výsledkům. Fantastická věc, která vám může při vašem rozhodování hodně pomoct. Jen si dejte pozor na jednu věc. Ty vzorce a výpočty by měly být nastaveny správně.

To jsem si takhle rok vedl takovou moc pěknou tabulku. I přes svoje bordelářství jsem pečlivě schraňoval data a zapisoval čísla a každý týden jsem si spokojeně zamlaskal nad výsledky. Díky výsledkům jsem pak zcela racionálně mohl plánovat, jaké další dobrodružství si můžu dovolit, kolik můžu risknout a dokonce jsem na základě dat už dopředu věděl, že to bude mocný sukces. Zmiňoval jsem se už o tom, že ty byste měli mít ty vzorce nastavené správně? Ne?

Noprostě, při posledním nedělním mlaskání jsem zjistil, že moje CML by asi potřebovalo podložit dřevěným klínkem, bo se mi tam kajsik vloudila jakásik chybička. V koeficientu. Před rokem. Mno.

Jelikož většina z vás tuší, co a jak dělám, shrnu to stručně.

Když hospodu zavřu, nechám si jen vrt a jednoho brigádníka na víkendy, budu sice o pár srandovních tisícovek lehčí, ale přibudou mi 4 dny volna (k těm dvěma, co v měsíci mám teď), čas na děti, každý den budu doma nejpozději ve 21:30, budu vyspaný, odpočatý a relativně spokojený magnát, co si píše blogy a točí videa a semtam si v práci v klidu pustí seriál.

Když hospodu nezavřu, budu o pár srandovních tisícovek těžší, každý den se budu třást před dalšími deseti úřady, které mě můžou přijít zkontrolovat, každý den budu podstupovat větší či menší stresy s opilými hosty, o víkendech budu chodit domů po půlnoci, přes týden v deset nebo v jedenáct, budu řešit hromadu papírů navíc a neuvidím už nikdy žádný seriál.

Na jedné straně každá kačka dobrá (hříchy minulosti, investice do hospody (muhehehe, ty jsi vůl!)), na druhé straně pohodlíčko, klídek, rodina, děti a takový ten život.

Na jedné straně se můžu učit něco nového, co mě navíc baví, a u toho vydělat nějakou kroupu (i když každá koruna na hospodě je tvrdě vydřená, ať už si o tom myslíte co chcete), nebo zůstat spokojeným a vyspaným prodejcem tatranek a celý den sedět na prdeli. Idealismus.

Dospělost je hnusná. Rozhodování je těžká věc. Ale data, data mluví jasně. Nevyplatí se to. Těch pár tisícovek navíc za to všechno nestojí. Je nezbytné se rozhodnout přísně racionálně.

Ale mezi náma – žádná posraná excelovská tabulka mi přece nebude říkat, co mám dělat!

Dám tomu ještě čas. Bo si myslím, že je co zlepšit a že to pude a že to bude nejlepší hospoda v Mukačevu:))) Bo tak to je a to je jasne.

Tolik tedy k datům a emocím:D


 

A taky jsem teda vydal zprávy, kdo je ještě neviděl, může teď:

A slíbil jsem vám svou mocnou hadici! Hadici, se kterou jsem přežil celé léto a teď už prakticky i celou zimu. Zamrzli jsme jen jednou na jeden den, když se zrovna předpověď počasí poněkud minula s realitou a místo -3°C bylo -10. Další minus desítku už jsme zvládli. Mám svou hadici rád:)


Díky za přečtení a zdar zas někdy:)

(Visited 1 602 times, 1 visits today)