My Way #12: Teče

O tom, jak jsem si vzal po roce dva dny volna, o tom, jak to nakonec dva dny volna nebyly a o tom, že když voda neteče, je to nahovno, a když teče, je to taky nahovno.

Teploty šly nahoru a to dost rapidně, takže s kohoutky naplno otevřenými jsem čekal na první jarní kapku z mojí krásné vyhřáté hadice.

Chlapci z vodáren dorazili v pondělí, aby pustili hlavní přívod vody do toho sousedního baráku, na který jsem provizorně sedmý měsíc napojen. Zastavili o před týdnem před těmi velkými mrazy, jelikož objekt není vytápěn a mohlo to napáchat mnohem větší škodu.

Takže dole to bylo puštěné, hadice se hřála na sluníčku a já chodil co pět minut kontrolovat do kuchyně, jestli už teče. Netekla.

Přijel Mocný Manažer, zkontrolovat, zda je ve vedlejším baráku všechno ok. Nebylo. Můj podružný vodoměr byl rozervaný ledem. Přesněji- vystřelil ciferník. MM ho tedy vymontoval a že ho šoupne do opravy. Přiveze ho ve středu nebo ve čtvrtek, stejně “to bude ještě zmrzlý”. Nevadí, otevřu hospodu ve čtvrtek, lidi se chodí denně ptát, kdy už to bude, že mají žízeň, píšou mi na facebooku atd. Většinu z nich jsem tady nikdy neviděl. Buďto jde na lidi jaro, nebo je zmrzlá hadice supermarketingový tah. Všem říkám, že otevřu asi v pátek, protože pokud se to ve čtvrtek spustí, bude potřeba nasadit všechny síly k úklidu v kuchyni i na hospodě.

MM volá, že mu to ve čtvrtek neklapne, ale v pátek ráno je u mě jako na koni. Byl. Namontoval vodoměr, pustil vodu na vrt a bylo. Teda nebylo. Netekla. Vyteklo pár kapek, chvilku čůrkem, ale pak už nic. Ani ťuk. Řešili jsme ještě asi hodinu další věci kolem vrtu a furt kontrolovali, jestli teče. Netekla. Venku 14 nad nulou a netekla. Takže páteční otevření vyloučeno, na slabou sobotu (i kdyby se to spustilo) to nemělo cenu tlačit a v neděli je zavíračka, takže jsem se s tetou Ivetou domluvil, že si vemu po roce dva dny volno a zůstanu doma. Ať z toho aspoň něco mám a naberu síly na sezonu.

V sobotu ráno hezky dorůžova do 5:45, kdy se budí děti, kafe a hurá do obchodu udělat rodině velký nákup na týden. Teta Iveta hlásí v 7:00, že neteče, takže plním dvacetilitrový kanystr, aby bylo na vytírání a splachování a hodím to tam pak cestou z lidlu. V devět teta volá, že na místě je smutný MM, kterému to nedalo a snaží se věc řešit. Takže místo do obchodu jedu nejdřív na vrt s kanystrem, třeba na něco přijdeme. Jde o moje prachy, takže by bylo poněkud blbé se nezúčastnit.

Na vrtu nic nového. Neteče. Takže přemýšlíme, kde je zádrhel. Dole v baráku je všechno napojeno cajk, ve vodoměru nejsou žádné zapomenuté záslepky, voda v objektu je a teče. Takže chyba musí být někde na trase ke mně. Logicky.

Hadice má uvnitř hospody dva spoje, pak se napojuje na původní trubku, která vede na půdu ke kotli. Rozhodneme se nejprve rozmontovat první spoj v hospodě. Vyteče trochu vody, sice zničíme kousek tapety, ale mám ještě v zásobě, takže kosmetiku neřešíme. Hadice je tedy asi průchodná, což je dobrá zpráva. Montujeme spoj zpátky, jde to trochu ztuha, ale nakonec povolíme i ten druhý, všechno nasadíme jak má být a dotáhneme. Jdeme po trubce nahoru na půdičku ke kotli. Je tam ještě jeden ventil a vodoměr. Chyba musí tedy být tady. Logicky.

Odmontováváme vodoměr. Ten vypadá cajk. Zkoušíme průchodnost ventilu a vypadá že zavírá i otvírá. Takže co kurva teď.

 

Jdu 100 metrů do vedlejšího baráku a s telefonem na uchu zkouším pustit vodu. Vrt hlásí sucho. Doprdele. Takže zbývá poslední šance – že je opravdu někde v hadici ještě nějaký ledový špunt. A jelikož venku je teplo, napadá mě, že jediná možnost bude v tom místě, kde hadice prochází zdí sousední budovy. Budovy, která se nevytápí. Tak jdeme, rozmontujeme spoj a do hadice strčíme drát. Dostaneme se dvacet čísel dovnitř a konec. Je tam. Led. Vytahujeme hadici komplet na světlo boží s tím, že ji necháme na teplém vzduchu povolit. A přijdeme teda zítra v neděli to celé napojit zpátky. Čert vzal volno, máme radost, že jsme t našli. Dali jsme si vítězné elektrocigárko, hadicí jsem švihnul o zem a šli jsme. Udělalo to chrrr, z hadice vypadl patnácticentimetrový váleček ledu a vytekla hromada vody. Vítězství!

Jpeg

Tož jsme všechno zapojili zpátky, jak dole v baráku, tak nahoře na vrtu, po dvacáté jsem zašel dolů pustit vodu, ať máme jistotu, že tečeme, a zkontrolujeme těsnost.

Takže telefon:
-Pouštím!
-Pouštějte!
-Puštěno!
-Kurvaaaaa! Zastavte to, teče to z toho spoje u televize!
-Zastavuju!!!

Nahoru, rozborka, sborka, dolů, telefon:
-Pouštím!
-Pouštějte!
-Puštěno!
-Kurvaaaaa! Stop! Furt to chčije!
-Kurva, zastavuju!!!

Nahoru, rozborka, sborka, dolů, telefon:
-Pouštím!
-Pouštějte!
-Puštěno!
-Kurvaaaaa! Stop! Chčije to z toho druhého spoje nad zesilovačem!
-Kurvaaaaa!!!

Nahoru, rozborka, sborka, dolů, telefon:
-Pouštím!
-Pouštějte!
-Puštěno!
-Kurvaaaaa! Nad zesilovačem ok, kape zase ten u televize. Počkejte tam, já to dotáhnu a zavolám.
-Ok, zastavuju!!!

CRRRR.
-Pouštějte!
-Pouštím!
-….
-Tak co, drží?
-Vydržte.
-Jasně.
-….
-Drží?
-Kurváááá, do piče, kurva, u televize to chčije.
-Kurvááá, dopiče, zastavuju. A hele, tady dole to taky kape.
-Dopiče kurváááá.
-Jdu nahoru.

Rozborka, sborka, dolů, telefon:
-Pouštím!
-Pouštějte!
-Puštěno!
-…
-…
-…
-Drží?
-Vypadá, že jo.
-Z kohoutků teče?
-Teče!
-No kurva.
-Kurva jo.
-Dáme si kafe z automatu.
-Jo.

A tak jsme zprovoznili vodu. Dali jsme si kafe z automatu, přeptal jsem se jak to vypadá s přípojkou na obecní vodovod a zatím stále nic, bo vodárny už počtvrté něco vrátily a chtějí další a další papíry. No nevadí. Jednu zimu jsme přežili a za rok už budeme vědět, že stačí tu hadici odpojit dole a vyklepnout špalíček.

Povolal jsem technického náměstka a uklízecí četu v jednom. Do večera zvládli s tetou uklidit kompletní vrt i s hospodou a v pondělí můžu otevřít. Ve tři odpoledne jsem byl doma jak na koni.

Teď je neděle, osm večer, píšu blog a zvoní telefon. Teta. Ze spoje nad zesilovačem začala kapat voda a mění se v čůrek.

Jedu. Fakt to čůrká. Sáhnu na to, jestli jsme to náhodou nedotáhli málo. Jen se té hadice dotknu, začne to stříkat fest po zdi, po kompu, po zásuvkách, po tapetách. Sprintuju do vedlejšího baráku a zastavuju vodu. Dávám si poslední kafe z automatu. Pak hodí error, bo se snaží doplnit vodu. Jedu domů. Naplnit si kanystr na zítřejší šichtu.

 

(Visited 1 410 times, 1 visits today)