thelighthouse

MAJÁK / THE LIGHTHOUSE (2019)

(Nejsem absolvent filmové vědy, nejsem filmový fanatik. Neumím zkoumat neviditelné odkazy, neumím se rozplynout nad hloubkou záběrů, nevím co je zlatý řez a na nezávislé íránské kinematografii neshledávám nic zajímavého. Občas koukám na filmy a buď se mi líbí, nebo ne.)

Dva chlapi, jeden starý (Willem Dafoe) a jeden mladý (Robert Pattinson), přijedou někdy snad na konci 19. století na ostrov, kde mají za úkol se po čtyři týdny starat o provoz majáku, než budou opět vystřídáni.

Černobílý film natočený v poměru stran 4:3 má dost dobrou atmosféru a strašně dobře se na něj kouká. Jenže k čemu to je, když je to celé o hovně.

kmotr

KMOTR – JAZYKOVKA PRO MAFIÁNY

Film Kmotr režiséra Francise Forda Coppoly patří nepochybně mezi největší filmové majstrštyky všech dob. Bohužel poněkud zromantizoval představy o mafii a nemalou měrou ovlivnil také skutečné gangstery. Měly však postavy a události filmu nějaký reálný základ?

Když v roce 1969 vydal Mario Puzo svůj román Kmotr, bylo z toho mocné pozdvižení. Americká veřejnost v té době o existenci mafie v USA prakticky nic netušila. Ono ani není divu, když sám zakladatel a doživotní ředitel FBI John Edgar Hoover až do poloviny šedesátých let odmítal existenci organizovaného zločinu připustit a věnoval se raději pronásledování komunistů a jiných „neloajálních občanů“.

untouchables-741x486

NEÚPLATNÍ – JAK TO BYLO DOOPRAVDY

Když jsem jako puberťák viděl Neúplatné poprvé, byl jsem v sedmém nebi. Odhodlaní slušňáci kolem Eliota Nesse proti odpornému óbrgaunerovi Alovi Caponemu. Prohibice, přestřelky, napětí, uplacení poldové, dobrý konec. Šel jsem na to do kina snad čtyřikrát. Po nedávné kontrolní projekci jsem si uvědomil, jak špatný tento přeceňovaný film je: od děravého scénáře přes klopýtající režii až po naprosto nevhodně zvolenou hudbu. Ale tohle je věc vkusu a nás umělecké kvality nezajímají. My chceme vědět, jak to bylo s Nessem a Caponem doopravdy.

Na úvod bych chtěl poděkovat idiotovi, který film s názvem The Untouchables pustil tenkrát v devadesátém do české distribuce jako Neúplatné a nadělal v mé čisté, angličtinou nedotčené dětské mysli zmatky na několik let dopředu.

Pokud tento spektákl režiséra Briana De Palmy náhodou ještě někdo neviděl, krátká anotace:

Přelom dvacátých a třicátých let v Chicagu. Prohibice. Město ovládané mocným gangsterem Alem Caponem, podplacená policie, úředníci, soudci. Neohrožený agent ministerstva financí Eliot Ness (Kevin Costner) přichází, aby Caponemu šlapal na paty a dostal ho za mříže. Jakmile zjistí, že policejní sbor je prolezlý korupcí a nemůže nikomu věřit, sestaví si vlastní čtyřčlenný tým (Sean Connery, Andy García, Charles Martin Smith). Provádějí zátahy na ilegální palírny, sklady chlastu, přepadávají konvoje s pašovanou kořalkou. Nakonec se dostanou ke Caponově účetní knize, seberou i jeho účetního, který jim ji dešifruje, a dostanou Caponeho před soud, kde po různých peripetiích obdrží trest za daňový únik a jde za katr.

OK, tak takhle to ve skutečnosti nebylo.

Nabídky, komentáře, nevyžádané rady, hrozby a případné pochvaly piš sem:

mrzout@mrzout.com

Copyright 2020 Starý mrzout ©  All Rights Reserved