Když jsem jako puberťák viděl Neúplatné poprvé, byl jsem v sedmém nebi. Odhodlaní slušňáci kolem Eliota Nesse proti odpornému óbrgaunerovi Alovi Caponemu. Prohibice, přestřelky, napětí, uplacení poldové, dobrý konec. Šel jsem na to do kina snad čtyřikrát. Po nedávné kontrolní projekci jsem si uvědomil, jak špatný tento přeceňovaný film je: od děravého scénáře přes klopýtající režii až po naprosto nevhodně zvolenou hudbu. Ale tohle je věc vkusu a nás umělecké kvality nezajímají. My chceme vědět, jak to bylo s Nessem a Caponem doopravdy.

Na úvod bych chtěl poděkovat idiotovi, který film s názvem The Untouchables pustil tenkrát v devadesátém do české distribuce jako Neúplatné a nadělal v mé čisté, angličtinou nedotčené dětské mysli zmatky na několik let dopředu.

Pokud tento spektákl režiséra Briana De Palmy náhodou ještě někdo neviděl, krátká anotace:

Přelom dvacátých a třicátých let v Chicagu. Prohibice. Město ovládané mocným gangsterem Alem Caponem, podplacená policie, úředníci, soudci. Neohrožený agent ministerstva financí Eliot Ness (Kevin Costner) přichází, aby Caponemu šlapal na paty a dostal ho za mříže. Jakmile zjistí, že policejní sbor je prolezlý korupcí a nemůže nikomu věřit, sestaví si vlastní čtyřčlenný tým (Sean Connery, Andy García, Charles Martin Smith). Provádějí zátahy na ilegální palírny, sklady chlastu, přepadávají konvoje s pašovanou kořalkou. Nakonec se dostanou ke Caponově účetní knize, seberou i jeho účetního, který jim ji dešifruje, a dostanou Caponeho před soud, kde po různých peripetiích obdrží trest za daňový únik a jde za katr.

OK, tak takhle to ve skutečnosti nebylo.