PSEUDORECENZE: GODLESS – westernová pochoutka

Godless je sedmidílný westernový seriál od Netflixu z roku 2017. Sežral jsem ho za jeden den. Jak mi chutnal?

Westerny hodně můžu, i když jsem s postupujícím stářím trochu vybíravější. Godless mi docela sednul. Obrázky krásné, herci výborní, příběh v pohodě. Je to docela syrové, špinavé i krvavé, tak nějak si divoký západ (nebo aspoň dobrý western) představuju.

Postavy jsou vesměs dobře napsané. Hlavní záporák v podání Jeffa Danielse je libový, sympaťáků je taky fůra, ženy přirozeně krásné. Samozřejmě se asi nešlo vyhnout klasickým klišé a spoustu věcí jsem dokázal předvídat, ale spoustu věcí taky ne, takže v pořádku. Mám hodně rád, když režisér neváhá suše zabíjet sympaťáky a i toho se mi dostalo dostatečně.

Uvítal bych kratší stopáž. Tři až čtyři díly by asi stačily. Bylo tam dost zbytečně dlouhých pasáží, které děj nikam neposunuly – vztahovky, hrdina se učí číst apod. Jasně, pro vývoj nebo vysvětlení chování postav je to ok, ale pak měli jít autoři více do hloubky. Takhle to dopadlo jen na půl cesty. Ale žádný velký průser. Snaha naplnit větu jedné z postav “nesoudím nikoho, dokud nevím, co má za sebou” se celkem podařila (doporučuju všem aplikovat i v reálném životě). Takže i když je záporák docela hovado, díky věcem v pozadí dokážete pochopit, proč se chová tak, jak se chová a proč má semtam i světlejší chvilku. To mám rád. Některé postavy mohly být samozřejmě dotažené líp, ale to by seriál zas nabobtnal na 13 dílů a celé by to možná šlo dolů.

Grandfinále se povedlo skvěle a opravdu stojí za to, závěrečná přestřelka (nespojluju, tohle je western, víme?) je natočená perfektně a dostatečně syrově. Tedy až na můj pocit, že záporáků tam padlo víc, než jich přijelo, ale nechce se mi to zkoumat s papírem a tužkou v ruce:)

Godless (TV seriál)
Western

USA, 2017, 7 h 36 min
Režie: Scott Frank
Scénář: Scott Frank
CSFD: https://www.csfd.cz/film/440359-godless/prehled/

 

(Visited 433 times, 1 visits today)